پذیرش در مقطع دکترا در آلمان و ایتالیا

پذیرش در مقطع دکترا در آلمان و ایتالیا

سلام دوستان عزیز

به دلیل سوالات متعدد شما عزیزان در مورد تحصیل و پذیرش در مقطع دکترا، موارد ذیل را خدمتتان جهت رفع ابهامات در این پروسه تقدیم می گردد.

مؤسسه برای افراد متقاضی تحصیل در مقطع دکترا، پیشنهاد می نماید بهتر است، در ابتدا با پذیرش در مقطع فوق لیسانس مجدد وارد آلمان شوید. شایان ذکر است، این امکان برای شما وجود دارد که در هر زمان موفق به اخذ پذیرش دکترا شوید، می توانید به مقطع دکترا سوئیچ نمائید و هیچ محدودیتی بابت این موضوع برای شما وجود ندارد. یکی از دلایل این پیشنهاد طولانی بودن پروسه پذیرش دکترا و زمان بر بودن آن می باشد. این پروسه بین یک تا یک سال و نیم حداقل به طول می انجامد.

یکی دیگر از دلایل این پیشنهاد، این است که، اقدام جهت دکترا نتیجه مشخصی ندارد و هیچ تضمینی وجود ندارد که پذیرش اخذ می گردد ویا خیر.

پروسه دکترا علاوه بر مدارک تحصیلی، مهم تر از آن به Proposal شما بستگی دارد و درصورت قبول Proposal توسط استاد راهنمای مربوطه که این امر یک پروسه کاملاً تخصصی می باشد، شما امکان ورود به دوره دکترا را خواهید داشت.

در این پروسه داشتن مقالات بین المللی چاپ شده، کنفرانس و داشتن مدرک زبان موردنیاز و حتی نمره بالاتر از حد معمول، جزو مدارک اصلی و لازم می باشد که شما را نسبت به دیگر متقاضیان تمییز می دهد و شانس شما را برای دریافت پذیرش دکترا افزایش می دهد.

لذا مؤسسه ما به شما پیشنهاد می دهد، به دلیل وجود ریسک در دریافت پذیرش دکترا، برای مقطع فوق لیسانس مجدد اقدام شود. مزایای این تصمیم در ذیل آمده است:

 1. واحدهای گذرانده شده در مقطع فوق لیسانس در ایران، تا حدودی تطبیق داده شده و شما ملزم به گذراندن مابقی واحدها می باشید. عموماً با گذراندن یک ویا دو ترم می توانید فوق لیسانس مجدد را اخذ نمائید.
 2. پس از گذراندن دوره فوق لیسانس مجدد در آلمان، امکان پیدا کردن کار بعد از تحصیل برای شما افزایش یافته و درصورت تمایل به ورود به بازار کار، می توانید بدون گذراندن دوره دکترا، به واسطه کار در کشور آلمان ویا ایتالیا بمانید و درنهایت اقامت دریافت نمائید.
 3. در هر زمان که موفق به اخذ پذیرش دکترا شوید می توانید به آن مقطع سوئیچ کنید. به جای این که در ایران حداقل یک سال منتظر جواب بنشینید، که آیا جوابی دریافت شود ویا خیر. درحالی که درصورت پذیرش فوق لیسانس مجدد شما از این زمان حداکثر بهره مندی را نموده اید.
 4. درصورت اقدام جهت پذیرش در مقطع دکترا، به دلیل تخصصی بودن این پروسه، درصورت تصحیح Proposal شما توسط افرادی که در رشته شما تخصصی ندارند، پذیرش شما در مقطع دکترا تنها به دلیل عدم تصحیح درست Proposal توسط اساتید ویا شخصی که در زمینه شما دکترا دارد، رد خواهدشد و متأسفانه هر استادی به شما جواب منفی بدهد، امکان اقدام مجدد برای آن اساتید وجود نداشته و این اساتید سوخته و فرصت اخذ پذیرش از این استاتید را از دست می دهید. اکثر مؤسساتی که اقدامات برای اخذ پذیرش دکترا را انجام می دهند،  یک Mail از جانب شما ساخته و مدارک شما را به تمامی اساتید ارسال می نمایند که شانس کارشان را افزایش دهند. حال به دلیل عدم متخصص بودن افراد اقدام کننده برای مقطع دکترا، بالطبع تصحیح نادرست Proposal، هر استادی به شما جواب منفی دهد سوخته و هر استادی که جوابی ندهد، شما را از آن تاریخ به بعد، تنها با Contact v Mail آن مؤسسه می شناسد و دیگر نمی توانید خودتان شخصاً برای آن اساتید اقدام نمائید. فی الواقع تمام شانس های شما به دلیل دارا نبودن تخصص لازم، از بین می رود. این نکته را درنظر بگیرید که اگر به دلیل نابلد بودن، اساتیدی را ازدست می دهید که تنها با تصحیح درست Proposal و روند اجرایی کار، می توانید از آن ها پذیرش دریافت نمائید.
 5. شما در زمانی که با فوق لیسانس وارد کشور آلمان ویا ایتالیا می شوید، این فرصت را دارید که با مراجعه به ۲-۳ استاد و تحویل مدارک خود برای اقدام جهت دوره دکترا، عمل نمایید. درصورتی که پرونده شما دارای جذابیت و پتانسیل جوابدهی داشت، مجدد برای اساتید دیگر هم اقدام نمایئد. ولی درصورتی که اساتید اولیه اشتیاقی برای دریافت شما برای دکترا نشان ندادند، هیچ اقدام مجددی برای دکترا ننمائید و اساتید دیگری را نسوزانید که در آینده بتوانید شانس خودتان را با این اساتید از دست ندهید.
 6. درصورت ورود با فوق لیسانس مجدد به کشور آلمان ویا ایتالیا، اگر برای دوره دکترا اقدام نمودید، زمان را از دست نداده و در فاصله اخذ جواب از اساتید، یک مدرک فوق لیسانس مجدد را در حال دریافت آن می باشید که بسیار ارزش مند بوده زیرا با گذراندن یک یا دو ترم می توانید یک مدرک فوق لیسانس از کشور مربوطه را در پرونده خود اضافه نمائید.
 7.  درضمن این امکان را دارید ک در این فاصله زمانی به Facultyهای مختلف مراجعه کنید و از موضوع هایی که اساتید در آن زمینه ها کار می کنند مطلع می شوید. این امر به شما این فرصت را می دهد که دقیق بدانید در چه زمینه و موضوع هایی اقدام به تهیه Proposal  نمایید. که این باعث افزایش احتمال قبولی شما در این پروسه می شود.
 8. درصورت شرط مصاحبه برای صدور پذیرش دکترا، اولویت اول قبولی در مصاحبه برای اشخاصی می باشد که در خاک آن کشور حضور دارند و درصورت ورود شما با فوق لیسانس، شانس قبولی در مصاحبه برای شما افزایش می یابد.
 9. درضمن و در نهایت شما این شانس را دارید که فوق لیسانس خود را در گرایشی دیگر دریافت نمایید و یک گرایش کاربردی تر را انتخاب نمائید.

به نظر مؤسسه ما، این بهترین و و معقول ترین راه برای ورود به مقطع دکترا می باشد. البته این نظر مؤسسه ما می باشد و شما مختار هستید مستقیماً برای دکترا اقدام نمائید. البته درصورتی که مدارک شما جهت اقدام برای مقطع دکترا کامل و بدون مشکل باشد.

این را هم متذکر می شوم، افرادی که به شما قول بورسیه برای کشور آلمان را می دهند، این امر کاملاً غیر حرفه ای بوده و تنها جنبه بازار گرمی دارد. زیرا اکثر اساتید در لحظات آخر مشخص می کند که به شما بورس ویا کمک خرج تعلق می گیرد ویا خیر.

این که صرفاً با یک مدرک فوق لیسانس و مدرک زبان برای مقطع دکترا اقدام نمائید، شانس شما بسیار کم می باشد. زیرا تمامی افرادی که برای دکترا اقدام می نمایند، فوق لیسانس و مدرک زبان را دارند. لذا شما بایستی پرونده خود را با مقالات تنها چاپ شده کامل تر نمائید.

زمانی که مقالات چاپ می شوند ارزش ارائه به عنوان مقاله را در رزومه دارند. مقالاتی که Submit ویا Accept شده اند، امکان ارائه در رزومه به عنوان مقاله را دارا نمی باشند.

امیدوارم توانسته باشیم با قرار دادن این اطلاعات، شما را در حرکت به سمت موفقیت، راهنمایی کرده باشیم.

با تشکر و احترام و آرزوی موفقیت شما دوستان عزیز در تمامی این مراحل

مؤسسه نیلوفر آبی (لوتوس)

صهری

 

45 دیدگاه

 1. با سلام و احترام
  من با ایده و پیشنهادی که شما در بالا ذکر کردید کاملا موافق هستم
  شما برای پروسه اخذ پذیرش چقدر هزینه دریافت می کنید؟
  برای مشاوره و گرفتن اطلاعات بیشتر باید چیکار کنم؟