تصویب لایحه ممنوعیت خروج دیپلمه‌ های مشمول از کشور

تصویب لایحه ممنوعیت خروج دیپلمه‌ های مشمول از کشور

براساس مصوبه امروز مجلس شورای اسلامی، ماده ۳۵ قانون خدمت وظیفه عمومی اصلاح شد و به این ترتیب دیگر مشمولان دیپلمه برای ادامه تحصیل نمی‌توانند به خارج از کشور بروند و فقط به مشمولان کارشناسی و بالاتر مجوز خروج داده می‌شود.

 به گزارش ایسنا، نمایندگان مجلس در جلسه روز سه‌شنبه، ۱۷ مرداد سال ۱۳۹۶، مجلس لایحه اصلاح ماده ۳۵ قانون خدمت وظیفه عمومی را با ۱۳۶ رأی موافق، ۴۴ رأی مخالف و ۱۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۶ نماینده حاضر در مجلس به تصویب رساندند.

براساس این مصوبه مشمولان دیپلم که حداکثر یک سال پس از فراغت از تحصیل در یکی از دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی داخل کشور که مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ویا وزارت بهداشت و درمان می باشند، پذیرفته شوند تا زمانی که وفق تبصره ۱ ماده ۳۳ به تحصیل اشتغال دارند می‌توانند از معافیت تحصیلی استفاده کنند مشروط به اینکه دارای غیبت غیرموجه نباشند.

پیش از این یک‌بار دیگر قانون خدمت وظیفه عمومی اصلاح شده بود و ماده ۳۵ به این ترتیب تغییر کرد که «مشمولین دیپلم که حداکثر یک سال پس از فراغت از تحصیل در یکی از دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی داخل یا خارج از کشور که مورد تایید وزارتخانه‌های علوم و بهداشت است پذیرفته شوند تا زمانیکه به تحصیل اشتغال دارند، مشروط به اینکه دارای غیبت غیرموجه نباشند می‌توانند از معافیت تحصیلی استفاده کنند. این معافیت برای هر مقطع فقط یک بار داده می‌شود.»

همچنین براساس مصوبه سال ۹۰، ماده ۳۶ این قانون نیز به این شرح تغییر کرد: مشمولین دارای مدرک کارشناسی و بالاتر و معادل آن در حوزه‌های علمیه علاقه‌مند به تحصیل در خارج از کشور در صورتیکه از نظر مقررات این قانون و وزارتخانه‌های علوم و بهداشت، حائز شرایط ادامه تحصیل در خارج از کشور باشند و دانشگاه‌ها و رشته‌های آنها مورد تایید وزارتخانه‌های فوق باشد، می‌توانند با سپردن تضمین‌های لازم با استفاده از مقررات این قانون برای تحصیل به خارج از کشور مسافرت کنند.»

با این مصوبه هم مشمولان دیپلم و هم مشمولان کارشناسی و بالاتر می‌توانند برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بروند ولی دولت در سال ۹۲ لایحه‌ای را به مجلس ارسال کرد که به دلیل ابهام برای نظام وظیفه عبارت «خارج از» در ماده ۳۵ حذف شود و فقط مشمولان کارشناسی و بالاتر برای ادامه تحصیل بتوانند به خارج از کشور بروند. بعد از ۴ سال امروز این لایحه در دستور کار صحن علنی مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.

مهرداد بائوج لاهوتی نماینده مجلس در خصوص تصویب لایحه ممنوعیت خروج دیپلمه‌ های مشمول از کشور به خبرگزاری های داخلی گفته :

اداره قوانین مجلس می‌گوید که این دو ماده تعارض ندارد. قانون موجود شفاف است. دولت هم دنبال استرداد این لایحه است او از نمایندگان میخوام که رای مخالف به این لایحه بدهند.

در ادامه عباسعلی پوربافرانی نماینده مردم اصفهان در مجلس به عنوان موافق لایحه پیشنهادی دولت گفت: «هدف از رفتن به خارج از کشور برای چیست؟ آیا ظرفیت‌های داخل برای تحصیل مشمولان دیپلمه کافی نیست؟ آیا متقاضیان برای دریافت بهترین‌ها به خارج از کشور می‌روند؟» او در پایان سخنانش خواستار رأی مثبت نمایندگان شد و گفت: «نگذارید مشمولان دیپلم به خارج از کشور بروند.»

همچنین علیرضا سلیمی دیگر نماینده مجلس نیز در خصوص تصویب لایحه ممنوعیت خروج دیپلمه‌ های مشمول از کشور گفته :

موضوع ماده ۳۵ مشمولان دیپلم و موضوع ماده ۳۶ مشمولان کارشناسی و بالاتر است. پس با هم تعارض ندارد. با حذف “یا خارج از” بن‌بست قانونی ایجاد می‌شود.

در ادامه نمایندگان دولت نظر موافق خود درباره این لایحه را با نمایندگان در میان گذاشتند و گفتند:

«اجازه دهید خروج از کشور فقط برای کسانی باشد که دارای مدارک کارشناسی و بالاتر هستند و مشمولان دیپلم فقط در داخل تحصیل کنند.»

سیدحسین نقوی حسینی هم به عنوان سخنگوی کمیسیون اصلی بررسی هم گفته گفت:

اعطای معافیت یک امتیاز است، جمهوری اسلامی ایران باید این امتیاز را فقط به کسانی بدهد که مدرک کارشناسی و بالاتر دارند سطح آموزشی داخل کشور بسیار مناسب است و مشمولان دیپلمه بهتر است که در داخل درس بخوانند.

در پایان بررسی این لایحه مسعو پزشکیان، نائب رئیس اول مجلس که ریاست بخشی از جلسه علنی را برعهده داشت لایحه پیشنهادی دولت را در میان نمایندگان به رأی گذاشت و اکثریت نمایندگان به آن رأی مثبت دادند و لایحه پیشنهادی دولت بعد از تأیید شورای نگهبان قابلیت اجرا پیدا می‌کند و دیگر مشمولان دیپلمه برای ادامه تحصیل نمی‌توانند به خارج از کشور بروند.

6 دیدگاه

 1. سلام پی بدین ترتیب من ک الان دوره پیش دانشگاهی رو میگذرونم اجازه خروج از کشور برای تحصیل در کالج رو ندارم؟
  و این ک قبولی در کنکور(و رتبه کنکور) برای ورود ب کالج الزامی هستش ؟

  و این که من امکان گذاشتن وثیقه رو ندارم؟

  پاسخ
  • lotus

   سلام

   بالطبع درصورت عدم رعایت قوانین نظام وظیفه شما امکان خروج از کشور را نخواهید داشت.

   باتشکر و آرزوی موفقیت
   مؤسسه نیلوفرآبی (لوتوس)

   پاسخ
 2. سلام … با این وضعیت من پیش رو تموم کنم هیچ راهی نداره که بخواهم برم آلمان ؟ فرض اینکه پاسپورتم هم اوکی باشه ….
  اگه راهی هست خواهش میکنم راهنمایی کنید …
  ممنون

  پاسخ
  • lotus

   سلام

   شما درصورتی که پیش دانشگاهی داشته باشید، طبق قوانین نظام وظیفه، معافیت تحصیلی جهت خروج از کشور داده نخواهدشد.

   شما بعد از ثبت نام در دانشگاه در مقطع لیسانس تنها و تنها به صورت توریستی امکان خروج از کشور را دارید. حال برخی از دانشجویان با همین شرایط خارج شده در کشورهای خارجی تحصیل می نمایند و فراری محسوب می شوند و حق برگشت به ایران را ندارند.

   اگر تمایل به کسب اطلاعات کامل تر و دقیق تر را دارید، با تلفن ثابت مؤسسه تماس بگیرید و با اخذ تعیین وقت وقت قبلی تشریف بیارید تا بتوانیم اطلاعات در خور پرونده شما به شما داده بشود و نه یک اطلاعات کلی که جهت تصمیم گیری درست، شما را دچار مشکل می نماید.

   باتشکر و آرزوی موفقیت
   مؤسسه نیلوفرآبی (لوتوس)

   پاسخ
 3. این لایحه فقط برای مشمولان دیپلم میباشد؟
  یعنی کسانی که کارت پایان خدمت دارند توانایی خروج و ادامه تحصیل را دارند؟

  پاسخ
  • lotus

   سلام

   خوب معلوم هست که کسی که معافیت داره دیگه چه کاری با نظام وظیفه داره که بخواد معافیت بگیرد یا خیر.

   اگر تمایل به کسب اطلاعات کامل تر و دقیق تر را دارید، با تلفن ثابت مؤسسه تماس بگیرید و با اخذ تعیین وقت وقت قبلی تشریف بیارید تا بتوانیم اطلاعات در خور پرونده شما به شما داده بشود و نه یک اطلاعات کلی که جهت تصمیم گیری درست، شما را دچار مشکل می نماید.

   باتشکر و آرزوی موفقیت
   مؤسسه نیلوفرآبی (لوتوس)

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *