تأیید و تصدیق مدارک توسط سفارت آلمان

تأیید و تصدیق مدارک توسط سفارت آلمان

پذیرش مدارک جهت تصدیق/تأیید کپی برای مراجعینی که هفته بعد دارای وقت تعیین شده برای بخش روادید جهت ارایه درخواست می باشند و یا بخش روادید از آن ها ارایه این مدارک جهت تکمیل نقص مدارک را درخواست نموده است، از این پس همواره روزهای پنجشنبه و از تاریخ ۲۹ بهمن به بعد، مضافاً روزهای دوشنبه و بدون وقت قبلی صورت خواهد گرفت.

به دلیل تعداد زیاد مراجعین، برای ورود و انجام کار در این روزها تضمینی وجود ندارد، از این رو همچنان گرفتن پیشاپیش وقت پیشنهاد می گردد.

اجازه ورود تنها با ارائه تأییدیه وقت بخش روادید برای هفته بعد و یا درخواست ارائه شده از سوی بخش روادید برای تکمیل نقص مدارک داده خواهد شد.

تحویل مدارک در روزهای دیگر تنها با وقت قبلی امکان پذیر است.

تعیین وقت سفارت را می توانید خودتان و به صورت رایگان از طریق سایت اینترنتی سفارت انجام دهید. در صورتی که تعیین وقت سفارت را به شخص ثالثی واگذار می نمایید، لطفاً توجه داشته باشید که تضمینی از طرف بخش روادید برای اعتبار این اشخاص وجود ندارد.

نکته جدید: از تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۹۴ ( برابر با ۰۱ فوریه ۲۰۱۶) ترجمه های مدارک فارغ التحصیلی شغلی و تحصیلی شما به صورت رایگان تأیید و تصدیق نخواهد شد، بلکه فقط کپی آن ها مورد تأیید قرار خواهد گرفت. لطفا اطلاعات مربوطه در خصوص روند جدید را از برگه راهنما جهت تأیید و تصدیق کپی، دریافت نمایید.

تأیید مدارک ایرانی

مدارک رسمی ایرانی را می توان برای استفاده در ادارات آلمان تأیید کرد. ادارات و مقام های آلمانی که درخواست مدرک کرده اند، به شما می گویند که آیا تأیید سفارت لازم است یا نه. از جمله مواردی که معمولا تأیید مدارک ایرانی لازم است عبارت است از تأیید طلاقی که در ایران صورت گرفته است.
سفارت این حق را برای خود محفوظ می دارد که در موارد مورد تردید درخواست مدرکی کند که نشان بدهد مدارک تأیید شده چه مصرفی دارند.

برای اسناد و مدارک ایرانی، در تهران خدماتی تحت عنوان “روند جایگزین تأیید و تصدیق مدراک” ارایه می دهیم. به این ترتیب، سفارت بر اساس نمونه امضاهای جدید، مهر و امضای وزارت امور خارجه را تأیید می نماید. لطفا توجه داشته باشید مدارکی که دیگر حاوی نمونه امضای جدید نباشد از سوی ما مورد تأیید و تصدیق قرار نخواهد گرفت.
در مورد اصل بودن اسناد به خودی خود، گواهینامه ای صادر نخواهد شد.
با امضای طرف ایرانی (وزارت دادگستری و وزرات امور خارجه) از سوی ایشان تأیید می شود که ترجمه مدارک، از سوی یک مترجم رسمی انجام شده است. تأیید و تصدیق اصل مدارک، از سوی سفارت آلمان انجام نمی پذیرد.

از آن جایی که مسئولین کنسولی موظف به همکاری در حفاظت از تبادل اسناد در داخل کشور و حفظ اعتماد به مطمئن بودن گواهی های دولتی می باشند، می توانند در صورت مشکوک بودن به صحت سند و یا در صورتی که سند به طورمشخص حاوی مطالب کذب باشد، از تأیید مدرک امتناع ورزند.

هزینه تأیید طبق مقررات قانون هزینه خارج از کشور، به شرح زیر است:

۲۵  یورو برای شناسنامه ایرانی ، گواهی ولادت، سند ازدواج، سند طلاق، گواهی فوت، گواهی تجرد.

۴۵  یورو برای سایر مدارک (احکام دادگاه، گواهی سوء پیشینه، سایر گواهی ها)

هزینه هنگام درخواست به یورو دریافت می گردد. اگر مدرکی یا سندی تأیید نشود، مثلا به دلیل جعل، ۷۵٪ هزینه ( یعنی ۱۵ و یا ۳۰ یورو) هزینه اخذ می شود.

گذرنامه های ایرانی تأیید نمی شوند. کپی آن ها می تواند تأیید شود (به مطالب ذیل توجه کنید . صفحه اول گذرنامه کافی است.)

تأیید کپی مدارک

لطفا جهت تأیید کپی مدارک، اصل مدرک و نیز کپی های مربوط به هر یک از مدارک را همراه بیاورید. هزینه تأیید برای یک کپی مدرک با زبانی به خط لاتین برابر با ۱۰ یورو و برای تأیید کپی مدرک به خط غیر لاتین برابر با ۱۵ یورو می باشد که به یورو دریافت می گردد.

در صورتی که تأیید مدارک برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان  مورد نیاز باشد،  حداکثر پنج نسخه کپی از ترجمه – که اصل ترجمه از پیش مورد تأیید وزارت امور خارجه ایران قرار گرفته باشد – رایگان خواهد بود. برای این منظور باید مدارکی ارایه دهید که نشان دهد شما برای تحصیل در یک دانشگاه در آلمان داوطلب شده اید ( مثلا پذیرش معتبر) . برای تأیید هر سری از کپی ها، نیاز به مدرک درخواست پذیرش می باشد. در این مورد فقط مدارکی معاف از پرداخت هزینه اند که برای دریافت پذیرش تحصیلی در دانشگاه ضروری هستند.

لطفا توجه داشته باشبد که اگرچه سفارت، کپی مدارک را جهت استفاده در ایران به تأیید می رساند، اما این تأیید تنها نشان دهنده این است که کپی برابر اصل است. اما به این ترتیب، اصالت مدرک اصلی، امضاء و یا مهر صادر کننده و یا سمت ایشان تأیید نمی گردد. طبق تجربه سفارت آلمان در تهران، برخی نهادهای ایرانی (به عنوان مثال، مترجمین ایرانی) مرتباً درخواست تأیید اصالت مدارک را می نمایند. اصالت یک سند یا مدرک، تنها از طریق نمایندگی خارجی ایران در آلمان می تواند به تأیید و تصدیق برسد.

 

این مطلب توسط سفارت آلمان منتشر شده و مسئولیت آن به عهده سفارت آلمان در تهران می باشد.

https://teheran.diplo.de/ir-fa/service/-/1906482

۰۱٫۱۲٫۲۰۱۷

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *