ارائه اعتراض و شکایت حقوقی به ویزای رد شده سفارت آلمان

ارائه اعتراض و شکایت حقوقی به ویزای رد شده سفارت آلمان

مؤسسه ما این امکان را داشته تا به افرادی که درخواست ویزای تحصیلی و کاری برای سفارت آلمان را دارند، مشاوره کامل جهت تهیه کلیه مدارک (شامل تهیه: رزومه، انگیزه نامه، فرم سفارت، راهنمایی جهت تهیه سوابق کاری لازم برای پرونده) و همچنین مصاحبه با متقاضی و طرح سوالات مطرح شده در سفارت و مصاحبه تمرینی با متقاضی به زبان آلمانی  را ارائه دهد.

همچنین، برای عزیزانی که درخواست ویزای آن ها در سفارت آلمان رد شده است، نامه اعتراض فراهم نموده و درضمن کلیه مدارک لازم جهت ضمیمه کردن به نامه اعتراض شامل: تهیه رزومه جدید، نگارش انگیزه نامه جدید، تهیه فرم سفارت جدید، راهنمای جهت آماده کردن مدارک کامل جهت اعتراض به ردی سفارت را تهیه و در اختیار متقاضیان این امر قرار دهد.

این امور توسط وکلای مجرب مؤسسه در کشور آلمان صورت پذیرفته و این کار به صورت کاملاً تخصصی انجام شده تا بتوان متقاضیان از شانس درخواست خود، حداکثر استفاده را نموده و کوچک ترین اشتباهی در تهیه مدارک سفارت نداشته و با قدرت و شانس بیشتری برای سفارت اقدام نمایند که فرصت دریافت ویزا را از دست ندهند. متأسفانه چند ماه اخیر شاهد سخت گیری شدید سفارت روی پرونده های روادید بودیم، که بایستی با دقت و درنظر گرفتن جزئیات بیشتر، پرونده را تهیه کرده تا باعث رد شدن درخواست شما نگردد.

 

حال به مطلبی که در سایت سفارت جهت مدارک و پروسه درخواست تجدیدنظر و اعتراض قرار داده شده است، دقت فرمائید

اطلاعات ذیل برای شما مهم خواهد بود چنانچه:
• درخواست روادید شما رد شده باشد و
• شما با این تصمیم موافق نباشید و
•  همچنان مایل به صدور روادید مورد درخواست خود باشید.
این صفحه حاوی اطلاعات کامل درباره روند ارائه اعتراض می باشد. به سوالات فراتر از این موارد پاسخ داده نخواهد شد.

شما می توانید از بخش روادید، رسیدگی مجدد به درخواست روادید خود را تقاضا نمایید, (توضیحات در مورد برگه ابلاغیه رد درخواست روادید دریافتی را میتوانید در اینجاملاحظه فرمایید.) به این امر، اعتراض (Remonstration) گفته می شود. در عین حال، شما این امکان را دارید که برعلیه این رد درخواست روادید خود شکایت حقوقی نمایید تا این مسئله توسط دادگاه بررسی گردد. اعتراض و شکایت حقوقی دو مقوله جدا از هم هستند. چنانچه تصمیم گرفتید که اول اعتراض نمایید و سفارت بر تصمیم خود مبنی بر رد درخواست روادید باقی بماند، در آن صورت یک ابلاغیه رد اعتراض دریافت خواهید نمود که به طور کامل دلایل رد درخواست در آن ذکر شده است و شما می توانید برعلیه آن نیز شکایت حقوقی نمایید.

schengen-visa-Rejected

درذیل، هر دو روش با جزئیات توضیح داده شده است.

نکته: اعتراض می بایست از نظر فرم و محتوا مطابق توضیحات زیر، بدون ایراد شکلی باشد و در مهلت مقرر ارائه گردد. مهلت مربوطه در پایین ابلاغیه رد درخواست روادید ذکر شده است. مهلت مربوطه از لحظه ابلاغ رد درخواست به متقاضی آغاز می گردد. اعتراض می بایست به زبان آلمانی و یا انگلیسی نوشته شده باشد و توسط شخص متقاضی و یا شخصی که از طرف متقاضی وکیل شده باشد، امضاء شود.

اعتراض هایی که در مهلت مقرر دریافت نشوند و یا ایراد شکلی داشته باشند و مطابق توضیحات مربوطه نباشند، بررسی نخواهند شد.

I. اعتراض

فرآیند اعتراض به شما این امکان را می دهد تا در مورد رد درخواست روادید خود به طور کتبی موضع گیری نمایید. شما این امکان را دارید که اسناد و اطلاعاتی را ارائه دهید که دلایل رد درخواست روادید را باطل می نماید.

درخواست روادید شما توسط یک همکار دیگر به غیر از کسی که در ابتدا در مورد درخواست روادید شما تصمیم گرفته است، بررسی خواهد شد.

۱- مهلت

چنانچه ابلاغیه رد درخواست حاوی تذکر حقوقی باشد (معمولا فقط برای ویزای شنگن)، مهلت ارسال اعتراض یک ماه پس از ابلاغ برگه رد درخواست روادید می باشد. به طور مثال: شما در تاریخ ۱۰ می، گذرنامه خود را همراه ابلاغیه و تذکر حقوقی مربوطه دریافت می کنید. مهلت ارائه اعتراض از تاریخ ۱۱ می  شروع شده و  حداکثر تا ۱۰ ژوئن باید به سفارت آلمان ارائه گردد. اعتراضی که بعد از مهلت تعیین شده دریافت گردد، قابل پذیرش نمی باشد.
چنانچه ابلاغیه رد درخواست روادید حاوی هیچگونه تذکر حقوقی نباشد (معمولا سایر انواع روادید، مانند پیوست به خانواده، تحصیل، اشتغال و غیره)، مهلت ارائه اعتراض یک سال پس از دریافت ابلاغیه رد درخواست روادید می باشد. برای مثال شما در تاریخ ۱۰ می، گذرنامه خود را به همراه ابلاغیه رد درخواست که حاوی تذکر حقوقی نمی باشد،  دریافت می کنید. مهلت ارائه اعتراض از ۱۱ می شروع گردیده و درخواست اعتراض شما باید حداکثر تا تاریخ ۱۰ می سال آینده به سفارت ارائه گردد. در غیر این صورت، مهلت اعتراض شما گذشته و قابل پذیرش نمی باشد.

۲- فرم

اعتراض شما باید به صورت دستی و توسط خودتان امضا شود.  سند امضا شده در کامپیوتر کافی نیست!
در صورت ارسال اعتراض از طریق ایمیل، این اعتراض می بایست به صورت دستی و توسط خودتان امضا شده و تصویر اسکن شده آن ضمیمه ایمیل گردد.
شما همچنین می توانید شخص دیگری را از طرف خود برای ارائه و پیگیری اعتراض مشخص نمایید. لطفا اعتراض خود را به همراه وکالتنامه ای که توسط شما به صورت دستی امضا شده است ارائه نمایید.  فرم وکالتنامه در اینجا موجود می باشد. لطفا توجه داشته باشید: با توجه به مقررات حفاظت از داده ها، اطلاعات فقط به متقاضی یا وکیل وی ارائه می گردند.

متن اعتراض و نیز در صورت لزوم وکالتنامه باید به زبان آلمانی نوشته شده باشد.

لطفا نامه اعتراض توسط شما و یا وکیل شما به صورت امضا شده توسط پست ارسال گردد به آدرس ذیل:
سفارت آلمان در تهران – بخش روادید
خیابان فردوسی ۳۲۴-۳۲۰
صندوق پستی ۱۷۹-۱۱۳۶۵
تهران ۱۱۳۶۵

و یا به صورت اسکن از طریق ایمیل به:  visa-remonstrationen@tehe.diplo.de
و یا شخصا نزد سفارت تحویل داده شود.
جهت نوشتن اعتراض،  سپردن این امر به آژانس مسافرتی و یا یک شرکت تجاری مورد نیاز نمی باشد.

 

۳- متن اعتراض

لطفا در اعتراض خود  کد شش رقمی بارکد که در ابلاغیه رد درخواست روادید درج شده است را به همراه شماره گذرنامه، نام کامل و آدرس ایمیل خود ذکر کرده تا سفارت بتواند درخواست شما را شناسایی و پیگیری نماید.
شما باید در نامه خود توضیح دهید که مایل به بررسی مجدد درخواست روادید خود هستید. شما می بایست  در اعتراض خود تمام مواردی را که به نفع شما می باشد توضیح داده و به صورت کامل اثبات نمایید که به چه جهت از نظر شما دلایل رد درخواست روادید درست نمی باشد.
لطفا توجه داشته باشید که هر یک از اظهارات شما می بایست مستند به اسناد مربوطه (به همراه ترجمه به زبان آلمانی یا انگلیسی) باشد.

لطفا مدارکی را که هنگام درخواست روادید ارائه نموده اید، مجددا ارسال ننمایید.

مهم: ارسال تمام مدارک مورد نیاز لزوما منجر به تصمیم مثبت و صدور روادید برای شما نمی شود.
بلکه تنها در این صورت امکان بررسی و ارزیابی کامل و دقیق پرونده شما وجود خواهد داشت.
سفارت در وهله اول نیازی به گذرنامه شما ندارد. از این رو لازم نیست که گذرنامه خود را به همراه نامه اعتراض ارسال نمایید.

۴- روند رسیدگی

پس از دریافت به موقع اعتراض شما با فرمت صحیح، سفارت با درنظرگرفتن دلایل ذکر شده و تمامی مدارک ارسالی، درخواست روادید شما را مجددا بررسی می نماید.  به ویژه در خصوص روادید ملی، موجه بودن دلیل سفر شما با دقت بیشتری بررسی خواهد شد.
پس از اتمام بررسی، تصمیم گیری خواهد شد. این بررسی می تواند تا سه ماه به طول بیانجامد. تقاضا می شود که در طی این دوره از سوال کردن در خصوص وضعیت پرونده  خودداری گردد.

چنانچه سفارت به این نتیجه برسد که روادید صادر گردد، شما بلافاصله خبردار خواهید شد. در این صورت از شما تقاضا می شود، گذرنامه خود را تحویل نمایید. شما می توانید گذرنامه حاوی روادید خود را شخصا و در ساعات کاری تحویل گذرنامه دریافت کرده و یا از سرویس دهنده DHL جهت ارسال گذرنامه خود استفاده نمایید.
چنانچه سفارت در روند رسیدگی اعتراض به این نتیجه برسد که روادید صادر نگردد، شما یک ابلاغیه جدید دریافت خواهید کرد. ابلاغیه رد  اعتراض به آدرس پستی شما ارسال خواهد شد. ابلاغیه شامل دلایل کامل و تذکر حقوقی می باشد.

II. شکایت حقوقی

پس از دریافت ابلاغیه (برگه رد درخواست روادید یا برگه رد اعتراض)، راه شکایت برای شما در دادگاه اداری برلین باز می باشد. تذکر حقوی مربوطه در ابلاغیه ذکر شده است.  دادگاه بررسی می کند که آیا شما محق به دریافت روادید می باشید و آیا این رد درخواست، حقوق شما را نقض می کند یا خیر.

۱- مهلت

چنانچه اولین ابلاغیه رد درخواست روادید شما یا ابلاغیه رد اعتراض حاوی تذکر حقوقی باشد، مهلت ارائه شکایت یک ماه پس از ابلاغ می باشد. به منظور محاسبه مهلت می توانید برای نمونه به مثال بالا در بخش اعتراض مراجعه نمایید.
چنانچه ابلاغیه رد درخواست روادید شما حاوی تذکر حقوقی نباشد، مهلت شکایت حقوقی یک سال پس از ابلاغ برگه رد درخواست روادید خواهد بود.

۲-  نحوه شکایت حقوقی و حضور نماینده در دادگاه اداری

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه شکایت حقوقی به سایت اینترنتی ذیل مراجعه فرمایید.
داشتن وکیل حقوقی در دادگاه اداری اجباری نیست.

۳- روش رسیدگی به پرونده

بنا به توضیحات دادگاه اداری برلین در فوریه ۲۰۱۷، مدت زمان متوسط جهت رسیدگی به شکایات حقوقی در خصوص روادید حدود ۸ ماه است.

پرسشهای متداول تجدیدنظر

درخواست من رد شده است. کسی که از آلمان از من دعوت کرده است چه کاری می تواند بکند؟

شخص دعوت کننده می تواند یک متن حمایتی بنویسد و برای شما ارسال نماید و شما این نامه را به اعتراض خود ضمیمه نمائید. البته این شخص نمی تواند خودش جهت اطلاع از دلایل رد درخواست با سفارت ارتباط برقرار نماید. در صورتی که میزبان شما در آلمان قصد دارد این کار را برای شما انجام دهد، نیاز به وکالت کتبی از طرف شما دارد، که می بایست آن را ضمیمه اعتراض کند و به سفارت ارسال نماید. این وکالت فرم و ساختار خاصی ندارد. تنها می بایست حاوی مشخصات  فرد متقاضی باشد، درخواست روادید مربوطه را دقیق مشخص کند و توسط خود شخص متقاضی امضا شده باشد. این وکالتنامه می بایست به زبان آلمانی تهیه شده باشد.

دوستانم به من گفته اند که به هرحال ویزای شنگن از سفارت آلمان نخواهم گرفت، زیرا تمام درخواست ها رد می شوند. آیا این صحت دارد؟

بدیهی است که صحت ندارد. هر درخواست روادیدی بر اساس مقررات قانونی بررسی و درباره آن تصمیم گیری می شود. در عمل ۸۵ الی ۹۰% روادیدهای درخواستی صادر می شوند.

درخواست من رد شده است اما هزینه روادید را نمی توانم بازپس گیرم؟ چرا؟

این مبلغ مربوط است به هزینه امور اداری بررسی درخواست روادید و ارتباطی به تصمیم و نتیجه نهایی ندارد.

این مطلب توسط سفارت آلمان منتشر شده و مسئولیت آن به عهده سفارت آلمان در تهران می باشد.

https://teheran.diplo.de/ir-fa/service/-/2145796

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *