تحصیل در کشور آلمان

آلمان کشوری نوآور در زمینه‌ی آموزش و پژوهش و سرزمین ایده‌هاست که در آن آموزش، علم، پژوهش و توسعه جایگاهی والا دارد. آلمان دارای ۳۷۰ مؤسسه‌ی آموزش‌عالی است و برای دانشجویان خارجی بعد از ایالات متحده آمریکا و انگلستان جذاب‌ترین کشور برای تحصیلات عالی محسوب می‌شود.

آلمان از نظر تعداد اختراعات ثبت‌شده در اروپا مقام اول و به همراه ژاپن و ایالات متحده از جمله سه کشور پیشتاز در عرصه‌ی نوآوری در جهان است. از بین ۸۰ آلمانی که تاکنون جایزه ی نوبل را کسب کرده‌اند، ۶۸ نفر این جایزه را به خاطر تلاش‌هایشان در زمینه‌ی علوم طبیعی از آن خود کرده‌اند. نهادهای پژوهشی خارج از محیط دانشگاه مانند جامعه‌ی ماکس پلانک، جامعه‌ی فراون هوفر، جامعه‌ی لایبنیتس و جامعه‌ی هلم هولتس، با صدها مؤسسه‌ی علمی شرایط کاری ایده‌آل را برای فعالیت‌های دانشمندان فراهم کرده و در جهان شناخته شده‌اند.

دانشگاه‌های آلمان به چند دسته تقسيم می‌شوند:

۱- مؤسسه آموزش عالی فنی با تأکيد بيشتر بر فعاليت علمي (Fachhochschule)

۲- دانشگاه با تأکيد بيشتر بر علوم نظري (Universität)

۳- دانشکده يا آکادمی موزيک و هنر (Musik und Kunsthochschule)

۴- دانشکده تربيت بدني (Sporthochschule)

شروع ترم زمستانی از ماه سپتامبر/ اکتبر و ترم تابستانی از ماه مارس/ آوريل می‌باشد. آخرين مهلت جهت ارائه مدارک برای ترم تابستانی تا ۱۵ ژانويه و ترم زمستانی بین ۳۰ می تا ۱۵ جولای می‌باشد. يعنی مراکز مربوطه می‌بايست مدارک شما را تا زمان‌های نامبرده دريافت کرده باشند.

برای تحصيل در آلمان ابتدا بايد برای اخذ پذيرش تحصيلی اقدام شود و بعد از موفقيت در اين امر برای ويزای تحصيلی اقدامات لازمه انجام شود. در اکثر دانشگاه‌های آلمان تدريس به زبان آلمانی است. بنابراين قبل از اقدام برای اخذ پذيرش بايد زبان آلمانی بياموزند (البته امکان تحصیل در برخی رشته‌ها به زبان انگلیسی هم وجود دارد).