درباره کشور آلمان بیشتر بدانیم

مد و طراحی

مد و طراحی در آلمان بسیار مورد توجه بوده و طراحان خلاق آلمانی در این رشته‌ها همان قدر موفق‌اند که معماران. بسیاری از معماران آلمانی در زمینه‌ی ساختمان‌سازی پایدار و بادوام تخصص یافته‌اند.لباس‌های مُد روز طراحان آلمان در نمایش‌های مد در جهان مفهومی آشنا است. از دهه‌های پيش به اين سو کارل لاگرفلد متولد هامبورگ، مغز خلاق سالن مد فرانسوی شانل و ولفگانگ یوپ، که امروزه با برچسب خود “نابغه ی مُد” موفیتش را جشن می‌گیرد، از جمله بازیگران جهانی‌اند. در بین نسل جدید از جمله برنهارد ویلهلم، مارکوس لوفر، اشتفان شنایدر ویا دانیلا و آنته فلدر در پاریس، لندن، انتورپن و نیویورک با موفقیت روبرو هستند.

در آلمان برلین شهر تعیین کننده‌ی گرایش در عرصه‌ی مد است: هر سال دو بار، در هفته ی مد برلین (Berlin Fashion Week) و نمایشگاه لباس‌های مورد استفاده در روز (Streetwearmesse Bread & Butter) جهان مد گرد هم می‌آیند و نزدیک به ۷۰۰ مارک مد با متروپل‌های لندن و پاریس به رقابت می‌پردازند.

 

گردشگری

آلمان به عنوان مقصد گردشگران محبوبيتی روزافزون می‌يابد. بر پایه‌ی گزارش مرکز گردشگری آلمان (DZT) در سال ۲۰۰۹،  میهمانان خارجی ۸/۵۴ میلیون شب را بین دریای شمال و کوه های آلپ گذرانده اند. به این ترتیب آلمان سطح بالای صنعت گردشگری خود را علیرغم بحران اقتصادی حفظ کرده و حتی سهم خود را در بازار جهانی افزایش داده‌است. برلين، مونيخ، فرانکفورت، ماين و کلن جذاب‌ترين شهرها از نظر ميهمانان خارجی هستند. آلمان به ویژه مقصدی جذاب برای سفرهای کاری و تجاری است. آلمان با سهمی یازده درصدی از بازار جهانی سفرهای کاری مقام اول را در گردشگری کاری- تجاری در اختیار دارد. در برلین تعداد بیتوته‌ی مسافرین خارجی از سال‌ها پیش در حال افزایش است: این رقم در سال ۲۰۰۹ با یک میلیون افزایش به ۱۹ میلیون رسید. اغلب گردشگرانی که به آلمان سفر می‌کنند از اروپا، ایالات متحده و و آسیا هستند.

در بین ایالات، بايرن، نوردراين ـ وستفالن، برلین و بادن ـ وورتمبرگ بيش‌ترين سهم را در جذب گردشگران خارجی دارند.

 

درباره آلمان

آلمان که نام رسمی آن جمهوری فدرال آلمان است در قاره اروپا واقع شده و از شمال با دریای شمال، دانمارک و دریای بالتیک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوییس و از غرب با فرانسه، بلژیک، لوکزامبورگ و هلند هم‌مرز است. مساحت آن ۳۴۹٬۲۲۳ کیلومتر مربع است و با ۸۲ میلیون نفر پر جمعیت‌ترین کشور اروپا است. آلمان دارای نظام سیاسی جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی بوده و دارای ۱۶ ایالت است. این ایالت‌ها می‌توانند در برخی مسائل مستقل عمل کنند. آلمان هنگام جنگ فرانسه و پروس در سال ۱۸۷۱ به عنوان یک ملت-دولت متحد شد. آلمان هم اکنون یکی از صنعتی‌ترین کشورهای جهان است و به عنوان ثروتمندترین عضو اتحادیه اروپا موتور اقتصادی حوزهٔ پولی یورو محسوب می‌شود. آلمان از نظر صنعتی بعد از آمريکا و ژاپن در مقام سوم قرار دارد. مهمترين صنايع اين کشورکارخانه های اتومبيل ، ماشين آلات سنگين ، الکترونيک و کارخانه های صنايع شيمی و کامپيوتر می باشند.

جمهوری فدرال آلمان یکی از اعضای سازمان ملل متحد، ناتو، کشورهای گروه هشت و گروه پنج بوده و از بنیانگذاران اتحادیه اروپا است.

سبک زندگی

کیفیت بالای زندگی آلمان کشوری مدرن و روادار با کیفیت زندگی بالا و تنوع چشمگیر چند ملیتی است. سبک‌های متنوع زندگی و فرهنگ روزمره را در خود جای داده‌است: غذاهای آلمانی دارای تنوع منطقه‌ای بوده و آلمان بعد از فرانسه دارای بیشترین تعداد رستوران‌های سه ستاره است.

تاکستان داران در ۱۳ منطقه‌ی کشت انگور برای بهبود کیفیت محصولشان تلاش می‌کنند. شراب ریسلینگ آلمان موفق‌شده به موفقیتی جهانی دست یابد.  آلمان به عنوان کشوری سیاحتی نیز بین گردشگران خارجی هواداران زیادی دارد. کسانی که برای گذراندن دوران مرخصی خود آلمان را انتخاب می‌کنند در کنار برلین و دیدنی‌های تاریخی ـ فرهنگی آن به کنسرت‌های متعدد، جشنواره‌ها و رویدادهای بزرگ ورزشی در آلمان نیز توجه دارند. آلمان دارای ۱۴ پارک ملی، ۱۰۱ منطقه‌ی طبیعی و ۱۵ منطقه با رویش گیاهی حفاظت شده است.

اقتصاد

آلمان بزرگترین اقتصاد اروپا را داراست و پس از آمریکا و ژاپن سومین قدرت صنعتی جهان است. از نظر درآمد سرانه رتبه پنجم می‌باشد. رشد اقتصادی آلمان در سال ۲۰۰۷ برابر ۴/۲ بوده‌است. آلمان با صادرات ۳۳/۱ میلیاردی جزو بزرگترین صادرکنندگان جهان است. سهم هر یک از بخشهای خدمات، صنعت و کشاورزی به ترتیب برابر ۷۰٪  ۱/۲۹٪ و ۹/۰٪ است. بهبود اقتصادی این کشور پس از جنگ جهانی دوم «معجزه اقتصادی آلمان» خوانده شده‌است. بیشتر تولیدات آلمان تولیدات مهندسی بویژه صنایع الکتریکی، مکانیکی، خودروسازی، مواد شیمیایی، منسوجات، هوافضا، غذایی و وسایل نقلیه‌است. صنایع سنگین و مهندسی در منطقه روهر، شیمیایی در شهرهای کنار رود راین و وسایل نقلیه موتوری در مراکز بزرگ ایالتی مانند اشتوتگارت تمرکز دارد. آلمان همچنین در ساخت و بکارگیری توربینهای بادی و استفاده از انرژی خورشیدی در جهان پیشرو می‌باشد.

از بین ۵۰۰ شرکت بزرگ دنیا «از لحاظ سرمایه» ۳۷ شرکت در آلمان می‌باشند. ده شرکت برتر به ترتیب: دایملر، فولکس واگن، آلیانتس «سودده ترین». زیمنس، دویچه بانک «دوم در سودده».اآن، دویچه پست، دویچه تله کام، مترو و basf است. در این میان بیشترین تعداد کارمند برای دویچه پست و بوش است. از برندهای معروف آلمان می‌توان به مرسدس بنز، ب ام و، آدیداس، پورشه، فولکس واگن و نیوآ اشاره کرد.

از آغاز دهه ۱۹۸۰، رشد کلانی در صنایع تکنولوژی پیشرفته روی داده‌است. آلمان به جز ذغال سنگ معادن نسبتاً کوچک سنگ آهن، بوکسیت، سنگ مس، نیکل، قلع، نقره، پتاس و نمک، ذخایر طبیعی نسبتاً کمی دارد و شدیداً به واردات مواد اولیه متکی است.

عرضه نیروی کار با کمبود روبرو بوده‌است و تعداد زیادی «کارگر مهمان» (گاست اربایتر) به ویژه از ترکیه و یوگسلاوی سابق به کار گرفته شده‌اند. از ۱۹۹۰ کمبود نیروی کار در غرب کشور با مهاجرت از شرق، جمهوری دموکراتیک آلمان سابق، نیز مواجه شده‌است. تعداد افراد شاغل در صنایع خدماتی نزدیک به دو برابر کارکنان صنعت تولیدی است.

بانکداری و امور مالی از منابع مهم درآمد ارز خارجی است، و شهر فرانکفورت یکی از مراکز اصلی امور مالی و تجاری در جهان است. اتحاد دو آلمان در اکتبر ۱۹۹۰ چالش بزرگی را در پیش روی اقتصاد این کشور قرار داد. در گذشته جمهوری دموکراتیک آلمان دارای موفق‌ترین اقتصاد در بین کشورهای عضو شورای همکاری متقابل کومکون بود، ولی بر حسب میزان و کیفیت تولید محصولات و سطح زندگی مردم کمتر از آلمان غربی سابق توسعه یافته بود.

فرهنگ و زبان

سنتی دیرپا و زمان حالی خلاق آلمان سرزمین گوته، شیللر و توماس مان، باخ، واگنر و بتهوون است. فرهنگ در این کشور به طور سنتی از جایگاهی والا برخوردار بوده و جلوه‌هایی متنوع دارد: قریب ۳۰۰ تئاتر و ۱۳۰ ارکستر حرفه ای در آلمان فعالیت می‌کنند. به این‌ها باید ۶۳۰ موزه‌ی هنری با مجموعه‌هایی از آثار باارزش بین‌المللی را اضافه کرد. آلمان با انتشار ۹۴ هزار عنوان جدید یا چاپ مجدد در سال از سرآمدان عرصه‌ی کتاب در جهان است. نقاشی جوان آلمان طرفداران بسیاری در جهان داشته و موفقیت‌های سینمای آن هر ساله در بسیاری از کشورها جشن گرفته می‌شود.

زبان مادری قریب ۱۲۰ میلیون نفر، بیشترین تعداد در اتحادیه‌ی اروپا، آلمانی است. در حال حاضر ۱۷ میلیون نفر درجهان مشغول فراگیری این زبان به عنوان زبان خارجی در موسسات آموزش زبان هستند.

 

انرژی

آلمان بزرگترین تولیدکننده انرژی بادی در جهان است. در سال ۲۰۰۲ میلادی آلمان پنجمین مصرف‌کننده انرژی در جهان بود و دو سوم انرژی اولیه در این کشور وارد می‌شد. در همین سال آلمان بزرگترین مصرف‌کننده الکتریسیته در میان کشورهای اروپایی بود و دولتمردان آلمان تأمین نیمی از انرژی‌های مصرفی کشور از انرژی‌های تجدیدپذیر را در دستور کار خود قرار دادند.

تحصیل در کشور آلمان

متقاضیان محترم برای کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص شرایط تحصیل در کشور آلمان و اخذ پذیرش در دانشگاه های معتبر آلمان این بخش را مطالعه نمایند

درباره کشور آلمان

متقاضیان محترم برای کسب اطلاعات تکمیلی درباره اقتصاد، فرهنگ و … کشور آلمان و همچنین آخرین قوانین دولتی آلمان این بخش را مطالعه نمایند